سیپ ترانک و مزایا و معایب آن در سرویس VoIP چیست ؟

SIP یکی از محبوب ترین پروتکل استاندارد خانواده VoIP است که اکثر دستگاه های مخابراتی،در حوزه ویپ از آن پشتیبانی می کند.Session Initiation Protocol به معنی پروتکل برقراری نشست یا شروع جلسات که سیگنالینگ است و کلیه مسایل مربوط به شروع، برقراری و مدیریت یک تماس را از آغاز تا پایان در بر می گیرد.

سیپ ترانک چیست ؟

یک راهکار برای ایجاد ارتباط و مکالمه بر بستر شبکه است. ترانک به نوعی از ارتباط اطلاق می شود که امکان برقراری بیش تر از یک ارتباط را فراهم می آورد و سیپ ترانک به نوعی از برقراری ارتباط بر بستر شبکه گفته می شود که می تواند چندین تماس همزمان را برقرار سازد. SIP Trunk برای ارتباط بین مراکز تلفن در VoIP مورد استفاده و چندین تماس همزمان را بین سرور مرکز تماس ویپ مشترک و سافت سوییچ های پروایدر فراهم می آورد.

سیپ ترانک

مزایای استفاده از SIP Trunk چیست ؟

بهترین مزیت که میتوان به آن اشاره کرد،پایداری،کاهش هزینه،منعطف بودن است.

خدمات بهتر به مشتریان

به دلیل امکانات متعددی که در اختیار کاربران خود قرار می دهد،مشتریان می توانند راحت تر با شما تماس بگیرند و فروش افزایش می یابد.

مالکیت مادام العمر خطوط سیپ ترانک

پس از خرید،مالک اول و آخر آن شما هستید و به دلیل استفاده از بستر شبکه،وابستگی جغرافیایی نداشته و در صورتی که قصد جا به جایی به محل دیگری را داشته باشید، این امکان برای شما میسر خواهد بود.

کاهش و صرفه جویی هزینه ها

بنا به استفاده از انتقال صدا بر روی شبکه،تعرفه آن به نسبت سایر خطوط ارزانتر است.

کیفیت مطلوب

انتقال صدا بر روی شبکه با کیفیت HD است .

منعطف بودن

می توانید،در هر لحظه که بخواهید تعداد کانال های بیشتری را برای تماس های همزمان اضافه نمایید.

از یک IP PBX مدرن استفاده کنید

راه حل های مدرن ارتباطات یکپارچه به مشتریان بهره وری، تحرک و افزایش فروش را افزایش می دهد. اتصال PBX به SIP Trunk بسیار ساده تر از PSTN است. شما می توانید در محل (اختصاصی)یا ابری استفاده کنید، انتخاب با شماست.

استفاده از SIP Trunk چه معایبی در بر دارد ؟

  • کسب‌وکارها در مناطق بسیار دور از مرکز شهر (روستا) ممکن است اتصال یا پهنای باند کافی برای پشتیبانی از تماس‌های VoIP نداشته باشند.
  • کیفیت خدمات، نگهداری و انعطاف پذیری بین ارائه دهندگان متفاوت است.
  • ترانک های SIP مبتنی بر ثبت ممکن است در معرض هکرها باشند که اعتبارنامه ها را به دست آورند و ترانک را برای برقراری تماس های جعلی ثبت کنند. با این حال، راه هایی برای کاهش این مشکل با استفاده از اقدامات امنیتی مختلف وجود دارد.

پیکربندی ترانک در مرکز تلفن و سانترال ها

ترانک sip روی سانترال های پاناسونیک سری TDE، NS مانند مرکز تلفن های TDE100 و NS500 و روی کلیه سرور های voip استاندارد مانند نرم افزار استریسک، الستیکس، سیسکو، ۳CX و IPPBX های استاندارد مانند Grand stream و Yea star و Zycoo و غیره قابل پیکربندی می باشد.

اما با سانترال های قدیمی چه باید کرد؟

روی سانترال های دیجیتال پاناسونیک یا دیگر مراکز تلفنی که خطوط E1 را پشتیبانی می کنند ولی قابلیت SIP Trunk فعال سازی سیپ ترانک را ندارند با استفاده از روتر سیسکو و ماژول E1 می توان خطوط سیپ ترانک روی این مراکز تلفن مانند TDA پاناسونیک فعال نمود.

سیپ ترانک

چند نکته درباره انتخاب پروایدر سیپ ترانک (SIP Trunk)

امکان ارائه خطوط سیپ ترانک به مجموعه های خصوصی که مجوز FCP یا بهره برداری از خطوط تلفن ثابت نسل جدید (NGN) را دریافت کرده اند فراهم شده است،اما برای انتخاب بهترین گزینه می بایست نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

تامین امنیت

حملات سایبری بر بستر شبکه بسیار حائز اهمیت است به این دلیل پروایدر انتخابی شما باید توانایی تامین امنیت ۲۴ ساعته خطوط را تامین کند.

تعرفه مکالمات

خوشبختانه تعرفه مکالمات و سرویس ها در بین این شرکت ها بسیار رقابتی است و کاربران میزبان تل هم می توانند با مقایسه قیمتی که در سایت قرار داده شده است بهترین گزینه را برای دریافت خدمات انتخاب کنند.

خدمات پشتیبانی

پشتیبانی خدمات مهم تر از هزینه و تعرفه است، به همین دلیل شرکت هایی پشتیبانی و سرویس دهی مطلوبی ندارند،برای دریافت سرویس سیپ و پیشنهاد نمی شود.

زیر ساخت و پایداری

اپراتورهایی که خدمات Trunk SIPارائه میدهند،به لطف به کار گیری استانداردهای روز دنیا،رشد قابل توجهی را در این صنعت به دست آوردند تا آن جا که

فعالیت کوتاه مدت این مجموعه ها توانسته گوی سبقت را از مجموعه ایی همچون مخابرات با چندین دهه فعالیت بربیاید.(خط مخابراتی برای شرکت مناسب است ؟)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *