شماره خصوصی یا پرایوت نامبر چیست؟

معمولا افراد بر این باورندکه شماره های خصوصی که با نام های Private number یا no caller id بر روی موبایل نمایش داده میشود(عدم نمایش شماره)فقط از طرف نهاد های امنیتی مثل سپاه،وزارت اطلاعات است.اگر با شما تماس گرفته شده اما شماره‌ای روی دستگاه تلفن نمایش داده نشد، این تماس احتمالا از سوی نهادهای انتظامی یا دستگاه وزارتخانه‌هاست، زیرا اشخاص عادی چنین شماره‌ای ندارند.دلیل این موضوع آن است که بر اساس مصوبه دولت، شرکت مخابرات ایران اجازه دارد برای تعدادی از افراد، شماره‌هایی را در نظر بگیرد که نمایش شماره نداشته باشند.

آشنایی با خطوط تلفن خصوصی یا ناشناس

شماره تلفن های ناشناس که با جملاتی چون ناشناس unknown و private number یا no caller id هنگام تماس بر روی گوشی موبایل نمایش داده می شود(عدم نمایش شماره تلفن) درواقع میتوان گفت،تماس گیرنده شماره خود را مخفی کرده است.معمولا افراد یا سازمان هایی که از طریق این خطوط با شما تماس میگیرند، از طرف اطلاعات، وزارت ارتباطات، سازمان های انتظامی، امنیتی و دیگر ارگان های کشور هستند. سوالات متعددی درباره این شماره ها مطرح میشود که بعنوان مثال می توان به :از کدام نهاد تماس گرفته‌اند؟ آیا باید پاسخ بدهم یا خیر؟ آیا مخاطب حق ندارد که بداند چه کسی با او تماس گرفته است؟ این کار از نظر اخلاقی درست است؟ و … اشاره کرد. درپاسخ به این سوال که چگونه با پرایوت نامبر تماس بگیریم در ادامه این مقاله به آن اشاره میکنیم.

شماره تلفن های ناشناس

چگونه با شماره خصوصی تماس بگیریم؟

در پاسخ این سوال می توان گفت که این شماره ها در اختیار افراد عادی قرار نمیگیرد. در واقع افراد با مقامات خاصی میتوانند از طرف وزارت خانه یا نهاد های نظامی درخواست این نوع خطوط را داشته باشند. به همین دلیل معمولا افراد و شرکت هایی که زیر مجموعه وزارت یا سازمان کشوری خاصی نیستند، نمی توانند به صورت قانونی از خطوط پرایوت استفاده کنند.

سازمان‌های امنیتی نظامی با ملاحظه‌هایی مواجه‌ می‌شوند که شماره‌هایشان شناسایی نشود، اما نامشخص بودن شماره‌ی تلفن چیزی را حل نمی‌کند و اهمیتی هم ندارد؛ به هر حال یک شماره تلفن است و حتی اگر شماره مشخص باشد اثری بر مخاطب یا سازمان نمی‌گذارد.هیچ راه غیرقانونی برای گرفتن پرایوت نامبر وجود ندارد، فقط برای افرادی با شغل‌های خاص این استثنا وجود دارد. خطوط مخفی برای افراد، مقامات، دستگاه‌های خاص است تا وقتی که با کسی تماس می‌گیرند شماره‌ی آنها لو نرود؛ بسیار هم محدود است و حتی فقط با شماره های مخفی سازمانی باید با افراد خاصی تماس گرفت.

جهت مدیریت و سازماندهی سیستم تلفن اینترنتی سازمانی خود خط ثابتی با امکانات مناسب را تهیه فرمایید،جهت مشاوره و خرید خطوط ابری بهمراه مرکز تماس حتما با ما در تماس باشید، مشاورین میزبان تل در اسرع وقت پاسخگو شما هستند.

 

تفاوت شماره های مخفی با no number ؟

شماره خصوصی علاوه بر اینکه متعلق به برخی سازمان های امنیتی و وزارت خانه های کشور است، ممکن است مربوط به شماره های قدیمی هم باشد. در واقع در برخی شهر ها از جمله تهران، بعضی از شماره تلفن ها توسط مخابرات بروز رسانی نشده اند و به همین دلیل هنگام تماس با افراد عبارت private number روی تلفن انها مشاهده می شود.

اما no number در مواقعی نمایش داده می شود که فردی از طرف وزرات خانه خاصی با مجوز با شما تماس گرفته باشد.امروزه مخابرات بخاطر رعایت حقوق شهروندی در حال برخورد با افرادی است که به صورت شخصی از پرایوت نامبر استفاده میکنند. تنها افراد و سازمان هایی میتوانند به صورت قانونی از خطوط شخصی ناشناس استفاده کنند که شرایط شغلی حساسی داشته باشند و مجوز وزارت ارتباطات را کسب کرده باشند.

شماره تلفن های ناشناس

سخن پایانی اینکه آیا جواب دادن به پرایوت نامبر خطرناک است؟

برخی از کارمندان مخابرات ممکن است بنابه دلایلی این خطوط را برای افراد غیر مجاز فعال کنند که در واقعی رانت  و خلاف قوانین محسوب می شود. اما پشتیبانی فنی مخابرات به صورت مداوم و روزانه شماره های ناشناس را چک میکند. در صورتی که در لیست افراد مجاز نباشید، این سرویس قطع خواهد شد و پیگرد قانونی دارد.

از آنجایی که این خطوط فقط در اختیار افراد خاصی قرار میگیرد، امکان سو استفاده از آن وجود ندارد. شما می توانید به راحتی به این شماره ها پاسخ دهید. اگر به هر دلیلی نخواستید پاسخگوی تماس باشید، بهتر است در سامانه ثنا ثبت نام کنید تا اگر شکایتی در خصوص شما صورت گرفت، ابلاغیه صادر شود.

با افتخار پاسخگوی سوالات شما هستیم.مقاله آیا پاسخگوی شماره خصوصی باشم را مطالعه کنید.

26 Responses

  1. سلام
   وارد تنظیمات تماس شده و مراحل زیر را انجام دهید :
   برنامه (تلفن) را باز کنید؛
   روی (بیشتر)بیشتر یا سه شکل سه نقطه روی هم ضربه بزنید؛
   روی تنظیمات و سپس شماره‌های مسدودشده ضربه بزنید؛
   در کنار شماره موردنظر برای لغو انسداد، روی «پاک کردن» پاک کردن و سپس لغو انسداد ضربه بزنید.
   نکته: هیچ‌کدام از تماس‌هایی که از شماره مسدودشده دریافت می‌کنید، در سابقه تماس شما نشان داده نخواهد شد.

  1. سلام
   چی بهتون گفتن و شماره اشون چی بود؟
   نوشته بود شماره خصوصی یا پرایوت نامبر بود؟
   اگ این بود احتمال زیاد فعالیت سیاسی احتمالا داشتید و یا کاری کردید چون این شماره ها دست اطلاعاته و فقط اونا تماس میگیرن

  1. درود
   خطوط همراه اول بعضا بعد از تبدیل سیم کارت اعتباری به دائم این مسئله برای این خطوط ایجاد شده است.میتوانید با اپراتوری که از آن خط خریداری کرده اید تماس بگیرید.

 1. سلام به من امروز دوبار پشت سر هم شماره خصوصی زنگ زد ولی من جواب ندادم
  اگه دوباره زنگ بزنن جواب بدم خطرناک نیست ؟
  یا اینکه دوباره اصلا زنگ میزنن یا نه؟

 2. سلام
  چند وز پیش به بنده از private number زنگ زدن. البته یه دخترخانم بود… گفت از پلیس فتا نگ میزنه و اینکه بنده درشبکه ها از مطالب و لایکهای غیرمتعارف استفاده کرده ام. و تذمردادن که تکرارنشه.. ومن عرض کردم که اینچنین نیست و نامش راپرسیدم که نامی راگفتند. من تصورمیکنم که کسی که وامن کلاهبرداری کرده خواسته مرا تهدیدکند که دنبال کاررانگیرم. حتی بایشان گفتم که بآن فرد بگین که بجایی نمی رسد و من جزخدا ازکسی نمیترسم. ,نظرشما چیست،؟!

  1. سلام
   با من چند بار تماس گرفتن (شماره خصوصی) طی دو سه ماه اخیر
   اما جواب ندادم
   یه بارم وصل کردم ۹ ثانیه گذشت اما چیزی نگفتن منم قطع کردم.
   جریانش چیه؟

 3. سلام شماره خصوصی امروز به من زنگ زده و تهدید می‌کنه اگر گزارشی به شماره ۱۱۰۸۶یکبار دیگر پیامک کنم .میآیند در خانه من . مگر من برده ام ؟ که نیروی انتظامی با من اینطور برخورد میکند.

 4. تماس های نامشخص را نباید جواب داد اگر از مراکز نظامی ویا نهادهای اطلاعاتی باشد باید طبق قانون ابلاغیه برای فرد فرستاده شود وشما حق پاسخگو نبودن را دارید پس بهتره توجه نکنید ونگران هم نباشید……

 5. چندی پیش برای من در تلگرام پیامی از وزارت اطلاعات آمد که نوشته شده بود فردا به اطلاعات شهرم مراجعه کنم به دلیل نشر اکاذیب در فضای مجازی روز بعدش که به وزارت اطلاعات مراجعه کردم کارمند اون نهاد که فردی بسیار موادب وباشخصیت بود اظهار داشت که چنین پیامی رو برای بنده نفرستاداند ایشون بمن گفت که گاهی از طرف افراد سود جو این اتفاقات رخ میده ونباید توجهی کرد زیرا که اداره اطلاعات موضعاتشو بصورت پیام برای کسی نمیفرسته…..

 6. سلام وقتتون بخیر ، ی سوال داشتم
  من یه مخاطب که میشناختمش ولی شمارشو سیو نداشتم اما وقتی با من تماس گرفت اسم و فامیلش به همراه شمارش اومد رو گوشیم چجوری اینجوری میشه؟ رو عکس تماس هم یه ذره بین بود و زیرش اسم و فامیل

 7. با سلام.
  من یک تماس دریافت کردم که به جای شماره تلفن تنها نام شخص افتاده بود وقتی پاسخ دادم. آن شخص چند توصیه کرد و سریع خداحافظی کرد.
  توصیه هم این بود که تماس های ناشناس را جواب ندهم. آیا باید با پلیس تماس بگیرم؟
  با تشکر

 8. با سلام و تشکر از پاسخ قبلی شما
  منظور من از دریافت تماس با نام این است که نام شخصی که نه می شناختم و نه شماره ای از او داشتم روی صفحه گوشی ظاهر شد. پس از قطع تماس هیچ اثری از تماس های دریافتی نبود.
  با تشکر و احترام

 9. سلام من ترکیه زندگی میکنم یکی با شماره خصوصی به من زنگ زد به سیمکارت ایرانیم به ترکی گفت تو به دوست دختر من چرا پیام دادی؟!!!! گفت باید ببینمت منم قطع کردم برام خیلی عجیب بود

 10. سلام وقت بخیر
  امروز ساعت ۸صبح شماره پرایوت نامبر باهام تماس گرفت ولی گوشیم زنگ‌نخورد و اصلا متوجه نشدم
  بعد چند ساعت لیست تماس هارو چک کردم دیدم همچین تماسی دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *