آیا پاسخگوی شماره خصوصی باشیم ؟

احتمالا این اتفاق برای شما افتاده است که تماسی با شما گرفته شده، اما موبایل شماره تماس‌گیرنده و یا همان کالر آیدی‌تان شماره را در صفحه نمایش نشان ندهد.سوالاتی ذهن ها را به این سمت میبرد که این شماره ها برای کجاست ؟آیا پاسخگو باشم یا نه ؟اگر جواب ندهم چه اتفاقی برای من میافتد؟از کجا بدانیم این شماره ها،مال کجاست؟! و شبیه این سوالات که در ادامه این مقاله در میزبان تل به شما خواهیم گفت که چه باید کرد.

شماره خصوصی چیست ؟

شماره هایی که با نام های ناشناس unknown و private number یا no caller id هنگام تماس بر روی گوشی موبایل نمایش داده می شود،از خطوطی هستند که بنا به صلاحدید و مصوب دولت از طرف شرکت مخابرات ایران اجازه دارد،برای تعدادی از افراد،نهاد های دولتی شماره‌هایی را در نظر بگیرد که نمایش شماره نداشته باشند.

ظاهرا برای دریافت شماره‌های ناشناس، بالاترین مقام دستگاهی که تقاضای شماره ناشناس دارد، یعنی وزارتخانه یا نهادهای نظامی و انتظامی با بالاترین مقام وزارت ارتباطات نامه‌نگاری کرده و در صورتی که نیاز به شماره ناشناس محرز شود و تشخیص دهند که نیاز به شماره‌هایی وجود دارد که شناخته نشوند، آن شماره را به اصطلاح پرایوت‌ می‌کنند.(مقاله شماره خصوصی یا پرایوت نامبر چیست مطالعه شود)

کلاهبرداری یا نهاد های دولتی

کلاهبرداری یا نهاد های دولتی کدامیک ؟!

قبل از گرفتن شماره می توانید با وارد کردن *۶۷ به صورت خصوصی تماس بگیرید که شماره تلفن و نام شما پنهان می شود. همچنین می‌توانید با خاموش کردن شناسه تماس‌گیرنده برای همه تماس‌های خروجی با استفاده از تنظیمات آیفون یا اندروید خود، یک تماس خصوصی برقرار کنید.اما این کد در بعضی گوشی های هوشمند عمل می کند و بعضا غیر فعال شده است و به صراحت نمیتوان گفت که فقط با این کد می شود برقراری تماس خصوصی داشت.

نهادهای دولتی

ظاهرا تعداد محدودی شماره در سطح کشور وجود دارد که سیستم‌هایشان قدیمی است و ممکن است هنوز شماره نداشته باشند. تماس از این مراکز، سازمان‌ها یا وزارتخانه‌ها که شماره‌ها و تجهیزات قدیمی دارند، ممکن است تنها چهار شماره اول را نمایش دهد.از طرفی برخی ممکن است تصور کنند پرایوت نامبرها تنها در ساعات خاصی از روز قابلیت تماس گرفتن دارند، در صورتی که این شماره‌ها ۲۴ ساعته بوده و مختص ساعات کاری و اداری نیستند. بنابراین ممکن است از آن نهاد یا سازمان که دارای پرایوت نامبر است، هر ساعتی از شبانه‌روز تماس گرفته شود.

آیا پاسخگوی شماره خصوصی باشیم ؟

شرکت مخابرات پرایوت نامبرها را بنا به دستور مقامات ارشد دولتی به ارگان و نهادهای امنیتی و انتظامی ارائه کرده است که بصورت محدود میباشد و این سوال که آیا هکری میتواند از این روش با ما تماس بگیرید صحت نداشته و ندارد.همچنین می‌توانید با خاموش کردن شناسه تماس‌گیرنده برای همه تماس‌های خروجی با استفاده از تنظیمات آیفون یا اندروید خود، یک تماس خصوصی برقرار کنید.به‌طور پیش‌فرض،با هرکسی که تماس می‌گیرید، نام و شماره تلفن شما را به لطف شناسه تماس‌گیرنده می‌بیند.

سوالات متدوال

  • وقتی یک شماره خصوصی با شما تماس می گیرد به چه معناست؟

“شماره خصوصی” فقط به این معنی است که شناسه تماس گیرنده مسدود شده است. هر کسی می تواند این کار را انجام دهد.

  • آیا باید به تماس های خصوصی پاسخ دهم؟

از یک شماره ناشناس تماس بگیرید یا پیام دهید؟
فقط به تماس های شماره های شناخته شده پاسخ دهید. اگر به تماسی از یک شماره ناشناس پاسخ دادید، فورا تماس را قطع کنید. اگر به تلفن پاسخ می‌دهید و تماس‌گیرنده یا ضبط‌کننده از شما می‌خواهد دکمه یا شماره‌ای را برای توقف دریافت تماس‌ها انتخاب کنید، فقط باید تلفن را قطع کنید. کلاهبرداران اغلب از این ترفند برای شناسایی اهداف بالقوه استفاده می کنند.

  • آیا به تماس های خصوصی پاسخ می دهید؟

حتی اگر واقعاً می خواهید بدانید چه کسی تماس می گیرد، پاسخ ندهید.

توجه: اگر موقعیت خاصی وجود دارد – به عنوان مثال، شما منتظر ابلاغیه دادگاه در مورد یک کار قضایی هستید – به شما پیامک داده می شود تا از طریق سامانه ثنا از آن آگاهی داشته باشید.

  • چه چیزی باعث می شود یک تماس ،شماره خصوصی را نشان دهد؟

تنظیمات تلفن همراه خود را برای تنظیمات تماس خصوصی بررسی کنید برخی از تلفن های همراه این امکان را به شما می دهند. هنگامی که از یک خط ثابت شماره گیری می کنید توسط اپراتور شما تعریف می شود. آنها ممکن است تصادفاً شناسه شماره شما را به “فهرست نشده” تغییر داده باشند.

  • آیا می توانم یک شماره خصوصی را مسدود کنم؟

برنامه تلفن را باز کنید. روی منوی سه نقطه ضربه بزنید و سپس تنظیمات را انتخاب کنید. اکنون روی Block numbers ضربه بزنید. برای مسدود کردن شماره‌های خصوصی و ناشناخته روی گوشی خود، گزینه Block panjohur/hiden numbers را بزنید .(عکس این عمل نیز از مسدودی خارج می کند)

روش های مختلفی برای برقراری ارتباط با افراد جامعه توسط مراجه دولتی وجود دارد و جای هیچگونه نگرانی از بابت پاسخ ندادن به شماره های ناشناس نیست.

  • با کد خارج از کشور با من تماس میگیرند ؟

برای همه اتفاق میافتد با پیش شماره های مختلف مخصوصا آفریقا و شرق اروپا

شماره خارج کشور

پیامک های کلاهبرداری

هر گونه پیامک با موضوعات زیر امکان کلاهبرداری وجود دارد و پلیس فتا با ارسال پیامک به تمامی مردم آن ها را آگاه کرده است.

  1. شکایت علیه شما
  2. شما برنده ۵۰ میلیون جایزه شده اید
  3.  یارانه شما قطع شد؟!
  4. ثبت نام جدید سهام عدالت و …

پیامک کلاهبرداری

هر پیام دریافتی از شماره های شخصی و یا پیام رسان های موبایلی با موضوعات مختلف به قصد کلاهبرداری و سرقت از حساب شماست.پیامک های قوه قضاییه فقط با سرشمار غیر عددی ADLIRAN ارسال می شوند.

پلیس امنیت اقتصادی فراجا در جهت مقابله و مبارزه با قاچاق کالا و ارز،قاچاق سوخت،اخلال در نظام بانکی،فرار مالیاتی،ربا،رشا و ارتشا،زمین خواری،جرایم بازار بورس و سرمایه می توانند اخبار و اطلاعات خود را با سامانه ۹۶۳۰۰ در میان بگذارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *