پورت FXS و FXO در voip چیست ؟

در مورد فناوری سیستم تلفن بر بستر اینترنت(voip) آشنا شده اید و یا تا حدودی بصورت کلامی ،تعریف این خطوط را از دوستان و سایر نزدیکان تان شنیده اید.بصورت خلاصه می توان گفت که فناوری ویپ خدماتی فراتر از خطوط آنالوگ یا همان تلفن ثابت معمولی در منازل و اداره ها را پشتیبانی میکند. البته در کنار این امکانات نیز اگر مشترکی از خطوط سنتی(آنالوگ) استفاده میکند و میخواهد که آن را به این فناوری متصل نماید این امکان وجود دارد.(مقاله نحوه استفاده از خطوط مجازی بر روی تلفن ثابت مطالعه شود)

یکی از راه کارهای پیاده سازی سیستم تلفنی تحت شبکه (VOIP) به منظور کاهش هزینه های راه اندازی 

استفاده از تلفن های آنالوگ در پروژه می باشد.

پورت FXS – Foreign exchange Subscriber چیست ؟

این درگاه واسط بین دستگاه های مرکزی،تلفن ها یا PBX را به یک آداپتور VOip وصل میکند. FXS یک پورت RJ11 است که به صورت داخلی به تلفنهای آنالوگ و یا دستگاههای فکس وصل میشود. S از Station برگرفته است و هر پورت FXS به یک دستگاه آنالوگ متصل میشود و کابل اتصال معمولا برای مدتها جابجا نمیشود.(درگاهی است که خط آنالوگ شهری را به کاربر و تجهیزات نهایی مانند تلفن ­های اداری، دستگاه های فکس یا مودم متصل می کند.)

پورت FXO – Foreign exchange Office چیست ؟

این درگاه در واقع رابط بین خطوط قدیمی تلفن شهری را به سیستم تلفنی Voip کانکت میکند. این یک رابط سیستم تلفنی است که pots (خطوط قدیمی تلفن) دریافت میکند. به این ترتیب FXO یک پورت است که دستگاه Voip را به خطوط تلفن های خارجی متصل میکند. (FXO دستگاه را به پورت FXS و همچنین به خط تلفن خارجی متصل می کند و سیگنال شماره گیری مورد نیاز برای شروع تماس را درخواست می کند)

درگاه های تبدیل

کارآیی درگاه تبدیل

همانطور که گفته شد کار این درگاه ها اتصال تلفن آنالوگ به سیستم تلفن ثابت اینترنتی(VOip) است.گیتوی FXS برای تبدیل دستگاه فکس و تلفن آنالوگ به Voip است و همچنین گیتوی FXO رابط استفاده از خط تلفن شهری رو بستر وب است.

روش برقراری ارتباط بین FXS و FXO

برای متصل کردن و راه اندازی یک تماس خط مخابرات از درگاه FXO به درگاه FXS وصل میشود و بالعکس.زمانی که پورت ها متصل هستند،سیگنالی(سیگنال مخابراتی) را از طریق درگاه FXS بر روی دیوار دریافت می کنید که این سیگنال از درگاه FXO عبور میکند و به دستگاه وصل شده و به تلفن بوق می دهد.باید شنیدن صدای بوق میتوانید تماس برقرار نماید.اما در دریافت تماس زمانی که تماس ورودی دریافت می کنید به این صورت است که پورت FXS تماس را دریافت و با یک ولتاژ،زنگ از طریق FXO به دستگاه خروجی ارسال می شود.با این کار تلفن زنگ می خورد و شما به راحتی به تماس پاسخ دهید.

نحوه برقراری اتصال بین FXS و FXO

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *