خطوط voip چقدر قابل اعتماد و پایدار است؟

یکی از مهمترین پارامتر هایی که در سیستم تلفن باید در نظر گرفته شود، قابل اطمینان بودن و پایداری آن است. Voice over Internet Protocol به اختصار Voip فناوری است که امکان برقراری ارتباط صوتی از طریق اینترنت را فراهم می کند. برخلاف خطوط تلفن سنتی که سیگنال‌های صوتی را از طریق سیم‌های مسی سنتی منتقل می‌کنند، VoIP سیگنال‌های صوتی را با استفاده از بسته‌های دیجیتالی داده از طریق اینترنت ارسال می‌کند.

قصد دارید در کسب و کار خود از تلفن ثابت ویپ استفاده کنید؟آیا از پایداری آن مطمئن هستید؟ احتمالاً سوالاتی در مورد نحوه عملکرد VoIP و مقایسه آن با تلفن ثابت مخابراتی دارید. در ادامه این مقاله،امنیت این سرویس تلفنی را بررسی میکنیم.

معرفی فناوری VOip

به زبان ساده میتوان گفت انتقال صدا بر بستر وب است.ویپ از پروتکل سیپ برای برقراری ارتباطات بلادرنگ استفاده میکند. برنامه های محبوبی مانند واتساپ، تلگرام و اسکایپ از voip برای برقراری تماس های صوتی بهره می برند.

یکی از محبوب ترین مزایای ویپ،این خطوط ثابت به مکان خاصی وابسته نیست. شما میتوانید تلفن تحت شبکه خود را به هر مکانی ببرید و با آن تماس بگیرید. فقط کافیست تلفن را به اینترنت وصل کنید. همچنین می توانید از نرم افزار های مخصوص ویپ روی تلفن همراه یا سیستم خود استفاده کنید و به راحتی دورکاری کنید.

خطوط اینترنتی ویپ

VoIP چقدر قابل اعتماد است؟

تلفن‌های VoIP معمولاً سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر از تلفن‌های ثابت هستند، و آنها را برای مشاغلی که باید خدمات مشتری خود را بدون مشکل انجام دهند، انتخاب بهتری می‌سازد.تعداد کمی از مشاغل می توانند بدون مکالمات تلفنی فعالیت کنند. برای عملیات فروش یا پشتیبانی مشتری، برندها به راهی پایدار و ایمن برای برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و آینده خود نیاز دارند.سرویس تلفن ویپ جایگزینی مقرون‌به‌صرفه، مدرن با ویژگی های کاربردی است که در اختیار کسب‌وکارها ارائه قرار می گیرد. اما سؤالاتی مربوط به «قابلیت اطمینان بودن سرویس ویپ» وجود دارد که تردید هایی را برای تغییر سیستم تلفنی به این تکنولوژی جدید ایجاد می‌کند.

خطوط اینترنتی ویپ

حقیقت این است که سیستم های تلفن VoIP، تماس های قابل اعتماد و با کیفیتی را ارائه می دهند؛ به شرطی که اتصال پهنای باند کافی را داشته باشند. با این حال، این وابستگی به اینترنت است که باعث می شود برخی افراد در مورد پایدار بودن VoIP تردید کنند. اگر اینترنت شما به طور غیرمنتظره ای به دلیل آسیب خط یا نقص قطع شود، تماس های تلفنی شما نیز دچار مشکلاتی خواهند شد. بهتر از از سرویس دهنده معتبر و مناسبی اینترنت پرسرعتی تهیه فرمایید. توجه داشته باشید که تماس های اینترنتی ویپ از بستر شبکه داخلی کشور استفاده میکنند و وابسته به اینترنت خارج از کشور نیستند.

آیا خطوط VoIP امن هستند؟

تا زمانی که زیرساخت داخلی IT امن باشد، استفاده از VoIP داخلی به اندازه خطوط تلفن سنتی امن است. تماس ها در یک سیستم داخلی انجام می شود، بنابراین هکرهای خارجی نمی توانند به راحتی داده ها را رهگیری کنند. با این حال، هنگامی که تماس هایی خارج از زیرساخت داخلی برقرار می شود، آسیب پذیر هستند.

تنها عیب و نقطه ضعف VoIP چیست؟

به اتصال خوب اینترنت نیاز دارد. نیاز به منبع تغذیه مداوم تأخیر و عصبانیت. از تماس های اضطراری پشتیبانی نمی کند.

راه حلی برای عدم اتصال به اینترنت ؟

می‌توانید از اتصال تلفن همراه(دیتا) خود به عنوان پشتیبان استفاده کنید. بنابراین می‌توانید حتی در صورت قطع شدن برق، تماس بگیرید. همچنین می‌توانید یک منبع تغذیه پشتیبان (مانند باتری یا ژنراتور) تهیه کنید تا اتصال اینترنت خود را همیشه آنلاین نگه دارید.در صورت قطع اینترنت می توانید قابلیت دایورت تماس را فعال کنید.

خطوط اینترنتی

چطور از خطوط اینترنتی ویپ اطمینان حاصل کنیم ؟

بحث از اطمینان این فناوری بر مبنای دو ویژگی است : اولین : کیفیت تماس و دومین : زمان در دسترس بودن سیستم تلفن(آپ تایم بودن).حالا منظور از این ویژگی ها چیست و این ویژگی ها چطور،خیال ما را در استفاده از این تلفن تحت شبکه راحت میکند؟!

کیفیت تماس

کیفیت تماس به راحتی قابل اندازه گیری نیست، اما پارامتر مهمی محسوب می شود. تماس های ورودی و خروجی با کیفیت نامناسب که مدام قطع شوند، نه تنها برای کاربران شما ناامید کننده خواهند بود، بلکه در صورت تلاش برای برقراری ارتباط با مشتریان، خطر غیرحرفه ای به نظر رسیدن کسب و کار شما را نیز در پی خواهد داشت. تماس های تلفنی با کیفیت پایین نیز بهره وری را محدود می کند و زمان ارزشمند را تلف می کند.

آپ تایم بودن

Uptime به درصد زمانی اشاره دارد که سیستم تلفن VoIP شما در دسترس است و کار می کند. یک ارائه‌دهنده VoIP سطح مشخصی از آپ‌تایم و در دسترس بودن تلفن اینترنتی ویپ را تضمین می‌کند. همچنین بیان می کند که اتصال سیستم تلفنی کسب و کار شما در ۹۹ درصد مواقع مشکلی نخواهد داشت.

کلام آخر

در این مقاله به نقاط قوت و ضعیف این فناوری اشاره کردیم،امروزه مطمئن ترین گزینه برای کسب و کار های بزرگ و کوچک این نوع سیستم تلفنی است. اما قابل اطمینان بودن ویپ تنها دلیل استفاده از آن نیست.در ادامه به چند مزیت فوق العاده این فناوری اشاره میکنیم:

  • قابل حمل بودن و عدم وابستگی جغرافیایی( شما می توانید با هر دستگاهی که به اینترنت متصل میشود در هر مکانی تماس برقرار کنید )
  • مقیاس پذیری(افزودن ویژگی های مورد نیاز و داخلی های جدید)
  • مقرون به صرفه بودن
  • ادغام با برخی برنامه های کاربردی (مثلاً اتصال سیستم تلفن به CRM).

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *