تلفن اینترنتی بر پایه voip چیست؟

میزبان تل : منظوراز تلفن اینترنتی یا به اصطلاح (IP Telephony) به شبکه‌های مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) در کاربردهایی چون تلفن استفاده کنیم. در واقع از زمانی که امکان انتقال صدا از طریق شبکه‌های اینترنتی (مبتنی بر IP) گسترش یافته است،که موضوع مهمی در صنعت مخابرات جهان داشته است. در ادامه این مقاله به بررسی شبکه های سنتی و مجازی (ابری)اشاره شده است.

تلفن اینترنتی بر پایه voip چیست؟

شبکه مخابرات سنتی (PSTN) یا مجازی (VOIP) ؟

۱- شبکه تلفنی سوئیچینگ عمومی (PSTN) که همه کشورها به صورت گسترده از آن استفاده می کنند.مجموعه‌ای از شبکه‌های جهانی برای ارتباط تلفنی است که زیرساخت‌هایی را برای ارتباطات عمومی فراهم می‌کند و متشکل از کابل‌های فیبر نوری، خطوط تلفن، انتقال مایکروویو، ماهواره‌های ارتباطی، انتقال cellular و حتی کابل‌های زیر دریا است.

۲- شبکه اینترنت که مبتنی بر تکنولوژی سوئیچینگ بسته‌ای است.به طور معمول میتوان اینطور تعریف کرد که تلفن VoIP یا Voice over Internet Protocol، به تماس‌گیرندگان امکان برقراری و دریافت تماس تلفنی از طریق اینترنت را می‌دهد.تولد “تلفن اینترنتی” از موضوعات کلیدی که توجه سیاستگذاران، قانونگذاران و صنعت‌گران حوزه مخابرات را به خود جلب کرده است، این حقیقت است که امروزه، اینترنت و دیگر شبکه‌های مبتنی بر IP به صورت روزافزون جایگزین شبکه‌های تلفن سوئیچینگ مداری می شوند و با اصلاح شبکه‌های زیرساخت و یا استقرار زیرساخت‌های جدید، این روند جایگزینی، روز به روز، سرعت بیشتری به خود میگیرد.

برخی از امکاناتی که تلفن اینترنتی دارد:

  • پاسخگویی خودکار به تماس‌ها
  • هدایت تماس (Call forwarding)
  • نگه داشتن و انتقال تماس (Call hold and transfer)
  • ضبط مکالمات (Call recording)
  • پست صوتی (voicemail)
  • ترکیب شدن VoIP با سایر ابزارها
  • کنفرانس صوتی
  • کنفرانس تصویری

 

تلفن VoIP چیست و چگونه کار می کند؟

خدمات VoIP صدای شما را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می کند که از طریق اینترنت منتقل می شود. اگر با یک شماره تلفن معمولی تماس می گیرید، سیگنال قبل از رسیدن به مقصد به سیگنال تلفن معمولی تبدیل می شود.

آیا تماس VoIP رایگان است؟

VoIP به شما امکان می دهد تماس های تلفنی رایگان یا بسیار کم هزینه را از طریق اینترنت برقرار کنید. شما می توانید با هر تلفنی در جهان تماس بگیرید و هر تلفنی می تواند با شما تماس بگیرد – صرف نظر از اینکه شخصی که با آن تماس می گیرید از چه تجهیزات یا شبکه ای استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *