حل مشکل صدای یک طرفه در nat ایزابل

اکثرا سرویس ویپ در محل راه اندازی می شود،تا آی پی استاتیک مستقیم روی سرور ست شود و این امر نیاز به نت کردن دارد.اگر تنظیمات به درستی صورت نگیرد موجب اختلال هایی در سرویس میشود مانند : صدای یک طرفه. ما در این مقاله قصد داریم مشکل صدای یک طرفه در ایزابل و سیستم های استریسک را که مربوط به nat میشود توضیح دهیم.

NAT چیست و چرا باید از آن استفاده کرد ؟

Network Address Translation روشی برای تبدیل آدرس های شبکه Local یا  Private به آدرسPublic میباشد.NAT یک روش برای ارتباط از طریق دنیای اینترنت با سرور ایزابل می باشد.اما چرا باید nat کرد؟ سرویس های ویپ از IP Valid استفاده قرار می کنند و سرور ایزابل دارای این نوع IP است.برای ارتباط داشتن سرور ایزابل به اینترنت باید بر روی مودم یا Router پورت ۵۰۶۰ UDP و پورت ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ UDP به سمت IP داخلی سرور ایزابل Forward شود.

علت  صدای یک طرفه در ایزابل چی میتونه باشه؟

با ذکر یک مثال میتوان گفت که صدای فردی که برروی اینترنت هست در داخل شرکت شنیده می شود ولی صدای فرد داخل شرکت به گوش فرد خارج شرکت نمیرسد. ساختار پروتکل SIP اینطور عمل میکند که وقتی بر روی NAT قرار گرفت،صدا به صورت یک طرفه منتقل می شود.مشکل یک طرفه بودن صدا مختص Asterisk نبوده و تمام سرویس های Voip که از SIP استفاده میکنند این مشکل را دارند.اما این به آن معنا نیست که راهکاری برای رفع این مشکل نباشد.در ادامه این مقاله خواهیم گفت که راهکار موجود چیست.

راه حل مشکل مرکز تلفن ویپ در ایزابل 

روش حل این مسئله به این گونه است :

  • تغییرات در تنظیمات SIP
  • اعمال تغییر در تعریف داخلی

تغییرات تنظیمات SIP

در گام اول برای دسترسی به تنظیمات Unembedded IssabelPBX در منوی PBX و زیر منوی PBX Configuration ابتدا مطابق تصویر زیر وارد تب Security،زیر منوی Advanced Setting گزینه Enable direct access را on کنید.

ایزابل اول

در گام بعدی و پس ا ورود به بخش Unembedded IssabelPBX منوی Setting تب NAT مطابق تصویر زیر حالت YES را برای گزینه Asterisk SIP Setting فعال کرده و در قسمت IP Configuration روی حالت Static قرار دهید.تنظیمات گزینه Local Network که برای اعمال IP Local و Public است را با انتخاب گزینه Auto Configuration به صورت خودکار اعمال میشود. (External IP درواقع IP اینترنتی شما و Local Network میتواند IP سرور یا شبکه شما باشد)

 اعمال IP Local و Public

روش بعدی حل مشکل صدا یک طرفه سرور ایزابل تغییرات در تعریف داخلی است.در ادامه به مراحل آن اشاره شده است.

تغییرات در تعریف داخلی

وارد بخش تنظیمات داخلی مورد نظر شده و در قسمت Device Option گزینه NAT را بر روی YES تنظیم کنید(مطابق تصویر زیر)

داخلی

لازم به ذکر است که باید هر دو تنظیمات اعمال شود(تغییرات در تنظیمات SIP،اعمال تغییر در تعریف داخلی) تا تماس دو طرفه داشته باشید.

جهت مشاوره رایگان و خرید تلفن اینترنتی ثابت،پنل مشاوره تلفنی، سی ار ام ابری با ما در تماس باشید.

 

 

 

 

 

 

 

One Response

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *